Programa
Descargar Programa
 
Miércoles 13 de junio
 
15:00 Entrega de documentación
16:00 Inauguración y presentación de las Jornadas
   
PRIMERA SESIÓN
 
MODERADORES: Dolores Córdoba Cañero -  Lara Paloma Sáez Melero
 
16:30 GRUPO BIO-202 (l. Ramos-Moreno/G. Caro/M.A. Aparicio): Stress responses and cation homeostasis in yeast. Biotechnological utilization of microorganisms in food industry and agriculture.
 
 
16:45 GRUPO BIO-138 (M. Sánchez López-Berges): Mechanisms regulating fungal pathogenicity: Multilevel control of iron homeostasis.
 
17:00 GRUPO TEP-169 (S. Pinzi): Production of biodiesel through recycling of lipid fraction of restaurant residues.
 
17:15 GRUPO BIO-187 (N. Abril Díaz): Omic approaches applied to environmetal pollution risk assessement and to aquaculture improvement.
 
17:30 GRUPO BIO-117 (A. Olaya): Cyanomics: omic analysis of industrial cyanide-containing wastewater degradation by Pseudomonas pseudoalcaligenes CECT5344.
 
17:45

CONFERENCIA PLENARIA
Víctor de Lorenzo, Centro Nacional de Biotecnología (CNB-CSIC), Madrid. Good news and bad news: Microbes rule the Earth (including ourselves).

 
 
 

MODERADOR: Conrado Moreno Vivián

   
Jueves 14 de junio
   
SEGUNDA SESIÓN
 
MODERADORES: Rocío Guzmán Ruiz - David González Ballester
 
09:00 GRUPO AGR-231 (J.J. Garrido): Dual transcriptome of the immediate neutrophil and Salmonella typhimurium interplay.
 

09.15

GRUPO BIO-301 (R.R. Ariza): DNA demethylation by 5-methylcytosine excision and its potential applications in epigenettic editing.
 
09:30 GRUPO FQM-227 (M.A. López Bascón): Contribuciones del grupo FQM227 en metabolómica clínica y agroalimentaria.
 
09:45 GRUPO AGR-164 (J.V. Jorrín Novo): Las aproximaciones –ómicas y la biología de sistemas en investigación agroforestal y biomédica.
 
10:00 GRUPO BIO-123 (G. Gómez Baena): New insights into carbon and nitrogen metabolisms in marine picocyanobacteria.
 
10:15 GRUPO BIO-128 (M. Tejada Jiménez/N. Fakhimi): Nitrogen assimilation and hydrogen production in the microalga Chlamidomonas reinhardtii.
 
10:30 EGRESADA M.C. Muñoz-Marín: Whole genome transcription patterns in the symbiotic cyanobacterium UCYN-A facilitates daytime N2 fixation.
 
10:45 GRUPO BIO-276 (J.M. Villalba): Mechanisms that regulate aging and their plasticity through genetic and nutritional interventions.
 
   
Descanso
   
TERCERA SESIÓN
 
MODERADORES: Gregorio Gálvez Valdivieso - Rosario Blanco Portales
 
11:30 GRUPO BIO-115 (E. Delgado-García): Avances en el metabolismo de nucleótidos y ureidos en judía (Phaseolus vulgaris).
 
11:45 GRUPO BIO-278 (J.J. Higuera): Transcription factors during fruit ripening and plant defense against pathogens in strawberry (Fragaria × ananassa).
 
12:00 EGRESADA M.D. Rey: Novel deletions to define the Ph1 locus in bread wheat.
12:15 EMPRESA Phytoplant (V. Codesido): Dismantling the bases of in vitro plant tissue culture.
 
12:30 EMPRESA Plant Response Biotech SL/Centro de Biotecnología y Genómica de Plantas, UPM-INIA, Madrid (Antonio Molina): Plant innate immunity applied to crops disease resistance: from the bench to the field.
 
 
13:00 CONFERENCIA INSTITUCIONAL Director Adjunto al Vicerrectorado de Investigación UCO (Alberto Marinas): Investigar en la UCO con y para la sociedad
 
  MODERADOR: Emilio Fernández Reyes
   
Descanso
   
CUARTA SESIÓN
 
MODERADORES: Manuel David Gahete Ortiz -  Mª Ángeles Castillejo Sánchez
 
16:00 EMPRESA Canvax (J.C. Morales): Canvax: Powerful Solutions for Molecular & Cell Biology Research
 
16:15 GRUPO AGR-158 (Z. Fernández-Bedmar): Methods to asses on prevention of age-related diseases through dietetic natural and industrial compounds.
 
16:30 GRUPO BIO-216 (R. Requejo-Aguilar): Redox control of metabolism and signalling: relevance on cell death and proliferation.
 
16:45 GRUPO CTS-624 (A. Galván Jurado): El principal compuesto sulfurado del ajo previene y mejora el cuadro evolutivo de la encefalomielitis autoimmune experimental.
 
17:00 GRUPO BIO-139 (J. Sánchez-Ceinos): Identification of novel biomarkers of adipose tissues dysfunction in obesity-related metabolic diseases.
 
17:15 GRUPO BIO-310 (R. Pineda): Investigación traslacional en pubertad, balance energético y fertilidad: herramientas en un laboratorio de neuroendocrinología experimental.
 
 
17:30 EGRESADO J.A. López-Domínguez: Effects of a ketogenic diet on longevity and healthspan.
 
17:45 EGRESADO J. Córdoba Chacón: Hepatocyte PPARγ plays an important role in the development of NASH induced by methionine- and choline- deficient diet.
 
   
Viernes 15 de junio
   
QUINTA SESIÓN
 
MODERADORES: Ángela I. López Lorente -  Carmen Michán Doña
 
09:00 GRUPO RNM-271 (I.M. Santos-Dueñas): Reactivación de cultivos congelados de Gluconobacter oxydans. Efecto del empleo de manitol o glucosa como fuente de carbono.
 
 

09.15

GRUPO FQM-215 (A.I. López-Lorente): Gold nanostructures for surface enhanced vibrational spectroscopy studies of proteins.
 
09:30 GRUPO FQM-303 (V. Román Pizarro/M.V. Zurita-Lozano): New contributions of nanotechnology and miniaturization in enzymatic bioassay. Development of new methodologies for the determination of allergenic proteins with the use of nanomaterials.
 
 
 
09:45 GRUPO AGR-146 (F.J. Martín García): Proteomic and exo-metabolomic studies of wine yeast subjected to different winemaking conditions.
 
10:00 EGRESADO J.L. Martínez: Development of yeast cell factories for efficient and affordable production of blood substitutes by microbial fermentation
 
   
Descanso
   
10:45 GRUPO AGR-248 (F.J. Esteban): Heterogeneous architectures to speed-up bioinformatics algorithms: Highly Heterogeneous Smith-Waterman (HHeterSW) algorithm.
 
 
11:00 EMPRESA Bio Knowledge Lab, BKL (M. Pérez Rodríguez): De la idea a la empresa.
11:15 EMPRESA Hospital Veterinario/GRUPO CTS-179 (E. Díez de Castro): Factors involved in variation of ACTH measurements and response to thyrotropin-releasing hormone (THR) stimulation test in healthy horses.
 
 
11:30 EGRESADO R. Prado Martins: Production of antigenic peptides for the MHC-I pathway is tightly regulated by the mRNA maturation process.
 
11:45 Servicio de Protección Ambiental, UCO (A. Gomera): Improvement of hazardous waste management at the University of Córdoba through educational actions.
 
   
12:00 Clausura de las Jornadas
   
 
 
 

 

 
 
 

Patrocina
 
Fundación Torres Gutiérrez
 
OTRI - UCO
 
Facultad de Veterinaria - UCO
 
Facultad de Ciencias - UCO
 

 

 

Canvax Biotech